Облигационно право / Изготвяне на Договори

Ежедневната работа на един предприемач е свръзна със сключването на много договори. Сключването на идеалната сделка е мечта и цел на всеки. Но идва въпроса: Как да сме сигурни, че ще получи сделката така като сме си я представяли и каквото желание са имали двете страни?

Колкото по голям е рискът/цената на договора, толкова повече е необходимо да се изяснят и трябва да се изяснят всеки един въпрос, които ще възникне между страните в бъдещите отношения.

Основните стъпки, за да се постигне тази цел са:

  1. Намиране на правилния контрагент/клиент, с който да се сключи сделката. Самото сключване не трябва да е самоцел. Необходимо е да има доверие и разбираме между двете страни, но за да има такова следва да се направят съответните проверки на юридическото лице. Преди предриемане на каквито и да е действия следва да се удостовери качестовото на лицето, което стой пред нас. Има ли същото представителна власт и може ли да скючи сделката.
  1. Бланка на договор?

Колкото и да ни се иска да използваме готов и бланкетен договор, това не е за препоръчване. Използването му крие много рискове, тъй като същият е бил подготвен за постигнато на специфична цел, която може да е далеч от това което ние искаме да постигнем. Бланката няма дави даде отговор, какво трябва да правим, ако желаем да ангажираме отговорността на физическото лице освен на фирмата/юридическото лице.

Процесът на изготвяне на един договор

  1. Първоначална среща на която да се разискат с подробности и дейтали за всеки един етап от тази сделка. Всеки един от аспектите на договора следва да се разисква между страните, особенно внимание е необходимо да се обърне на времето, начина и мястото на изпълнение. Има много специфики в зависимост дали се отнася до стока или услуга. Внимание е добре да обърнем и на начина на плащане. Дали ще бъде Авансово, след свършване на определена работа или при изпълнение на целия проект?
  1. Изготвяне на проект на договор.

Едната страна следва да поеме инициативата и да подготви проект на договора, който да изпрати на другата за евентуални допълвания и корекции. В практиката дружеството, което предлага стоката/услугата има подготвено предложение, което е имплицирало в договор, но то в повечо случай не съдържа обсъдените детайли от първоначалната среща. Тоест необходимо е да се допълни от изпращата страна и съответно да се се следи от другата дали съдържа тези договорки.

  1. Изпълнение на договора.

След сключването идва най съществения момент от взаимоотношенията между двете страни, а именно изпълнението. Тук двете страни следва да обърнат внимание какво следва да се изпълни и в какъв период, както и в какви количества.

Основните проблеми в повечето случай са относно забавено изпълнение на едната страна, както на изпълнение на задължението от едната, така и от забавено плащане на другата. И двата случая е необходимо да се предприемат своевремени действия, които да защитят интересите на добросъвестната страна. Подробно е разгледан въпросът в страницата ни Събиране на вземания.

5/5

Търсите надежден и всеотдаен съветник?

Запитване

Позвънете ни на 0888 02 05 04