Събиране на вземанията

Адвокатска кантора "Владимиров"

  • Процесуално представителство в съдебни спорове за връщане на суми по договор, прекратяване на договор и тн.
  • Водене на преговори;
  • Налагане на обезпечителни мерки;
  • Процесуално представителство при водене на дела срещу длъжници.

В цикъла на осъществяване на търговската дейност на предприемача в един или друг етап от своя път се сблъсква с неизпълнение на задълженията по договора. Колкото и да не искаме да “разваляме” отношенията си с нашия клиент, ние трябва да предприемем действия, които да защитят нашия интерес. Важното е да знаем, че трябва да следваме определен процес, за да постигнем желания резултат. Въз основа на (без)действието на нашия длъжник, бързо можем да разберем дали скоро ще имаме положителен резултат и ще можем да съберем парите, които ни дължи. Тук е важно да се знае, че всяко забавяне ви отдалечава значително от крайната цел, а именно да възстановите средствата, които другата страна ви дължи.

Стъпки, които е необходимо да направите:
1. Телефонно позвъняване
  • Това е най – евтиният и бърз начин, който трябва да направите в рамките на 2-3 дни след забавата. В повечето случаи, другата страна се “нуждае” от напомняне и предприема действия по изплащане на дължимото непосредствено след като сте се свързали с нея.
2. Факс/ Е-майл
  • Изпращане на напомнителен е-майл/факс също е добър вариант, който можете да ползвате. Необходимо е да посочите, точно коя сума претендирате и въз основа на какви фактури и договор. Самостоятелно посочване на сума без точното позоваване на основанието за плащане не е достатъчно при евентуални последващи съдебни действия. Този метод е евтин, но по-трудно се доказва получаването на съобщението до вашия длъжник.
3. Изпращане на покана.
  • В случай, че първоначалното действие не е постигнало своята цел, в рамките на следващите 7-10 дни се подготвя покана, с която се заявява претенцията и се изпраща към адреса на седалището на лицето, както и ако има друг адрес посочен в договора. Това е необходимо, тъй като при евентуални съдебни процеси е необходимо да се докаже самото действие на “поканване” и получаването му от страна на длъжника.
4. Изпращане на повторна покана.
  • В случай, че покана бъде получена, но не последва отговор в рамките на една седмица е добре да изпратите повторна такава, в която изрично заявявате, че ще предприемат съдебни действия и че разходите по същите ще бъдат в тежест на длъжника.
5.Съдебна фаза.
  • Ако лицето е изпитвало временни парични затруднения след горните действия би следвало да предприеме на действия по изплащане на дължимото. В случай, че не предприеме никакви действия и отбягва по всякакъв начин, тогава е препоръчително да предприемете действия за събиране на вземането чрез съд. Не е добре да отлагаме много време подаването на иск, тъй като за всяко вземане тече давност и при изтичане на същата, другата страна може да се позове и да откаже да плати.

Търсите надежден и всеотдаен съветник?

4.8/5

Запитване

Позвънете ни на 0888 02 05 04